Artık kokar, senelerdir kokar.

Mesela ben paramda kan kokusu istemiyorum, silahtan kazanılmış para istemiyorum deseniz, ‘dolar kokar mı lan salak’ derler.

Artık para kokar. Şimdilerde gündemde olan blockchain ve bitcoin gibi sanal paralarla master tezimi yazarken karşılaşmış ve İsveçte bu alanda ilk kurulan firmanın açılış partisinde yer almıştım. Daha yeni yeni insanlar bunun önemini sansasyonel olarak artan bitcoin değeri ile duysalar da, esas değişimi getirecek blockchain teknolojisinin, çağı değiştiren internet gibi, elektrik gibi bir yenilik olduğunu söylemekle yetineyim.  Dağıtık sisteme dayalı, merkezi sistemin kontrol ettiği güven sistemine ihtiyaç gerektirmeyen bu platform, elbette birçok yeniliğe ve değişime sebep olacak.Şimdi blockchain ile, bu teknoloji ile sadece belli alanlarda kullanılmış para birimleri oluşturarak, sadece o alandan gelmiş paraların kullanılmasını sağlayabilirsiniz. Blockchain teknolojisi ile, bir değer biriminin, daha önce hangi işlemlerden geçtiğini görebilir ve o miktarın sizin hesaba girip girmemesine karar verebilirsiniz.

Mesela, bir para biriminin, sadece ve sadece  yeşil enerji firmalarından gelmesini, silah firmalarından gelen yatırımları reddetme kuralını getirebilirsiniz.

Ya da, ben vejeteryanım, firmama et firmalarından kazanılan paralar yatırım yapmasın istiyorum de diyebilirsiniz.

Para eskiden kokmazdı, ama artık kokar.

 

Post Navigation