Bir Gezi için Singapurdayım.

Çok duyduğum ve birçok öğrencimin olduğu bir şehirdi ancak hiç ziyaret etme fırsatı bulamamıştım. Çok yüksek binaları, tertemiz sokakları, samimi insanları ve oturmuş teknolojisiAcil Çıkış Kapısı Singapurnin yanında ek olarak dikkatimi başka birşey de çekti: Ben eskiden buradakilerin Singapurlu diye bir başka halk tarafından kurulduğunu ve Singapurca diye bir dil olduğunu varsayıyordum. Yanılmışım. Ve Bu yazıyı yazmama sebep olan metro çıkışındaki Acil Çıkış Kapısı tabelası. Ona da birazdan geleceğim.

Bu ufacık olduğu için mecburen yüpyüksek binaları olan 2,3 saatlik yolculukla bir ucundan ötekine gidilebilecek bu ülke burası. Karşılaştırma yapayım daha net olur: İstanbulun merkezi 1539 km2 iken, burası toplamda 800 km2 dahi değil! Ve dünyanın en yoğun 3. ülkesi Singapur. Tahmin edin artık gerisini.

1960larda bağımsız olan bu minik Asya ülkesinde, 3 farklı halk (Çinli, Malay ve Hintli) 4 resmi dil var: Mandarin (Çin), Tamil (Hindistandaki resmi dillerden biri), Malay ve İngilizce; 3 farklı alfabe var: roman, çin ve tamil! Çoğunluk yüzde 75 ler oranda Çinli ama Çinliler kendi dillerini dayatmamışlar. Kimse Tamilce konuşan Hintlilere ‘sizin diliniz Hindistanda dahi çoğunluk değil neden burada resmi olsun’ dememiş!. Kimse ‘yahu şehir gibi bir ülkede 4 resmi durum olur mu?’ dememiş. Budist tapınakları da, Camileri de, Kiliseleri de var. Beraber tarafsız bir ülke ismi ile, halkların orjinlerinin bulunduğu ülkelerden daha gelişmiş bir devlet yaratmışlar, vatandaşlarına daha gelişmiş bir hayat sunmuşlar.  Bir Singaporlu, kendi anadilinde ve ingilizcede eğitim alıyor. Böylelikle hem kimse kendi kültüründen kopmuyor, hem de dünyaya entegre olmuş oluyor. Bu diğer dilleri öğrenmelerine de engel değil.

Halk birbirini anlamaz diye ve en üstün benim diye diğer dillerin, kültürlerin yaşamasına engel olanlar, bence şu eklediğim fotoğrafa bakıp biraz düşünsünler. Birçok ülke, milyarlarda dolarını ve milyonlarca insana hem ruhsal ve hem fiziksel zarar verecek, yüzbinlerin ve hatta milyonların canlarına mal olacak bir uygulamayı, Acil Çıkış Tabelasını Singaporluların bulduğu basit bir çözümle dizayn edemediği için harcadı!

Ülkenin yöneticileri ve kurucuları ülkelerini yaşanabilir, refah, gelişmiş bir ülke haline getiremeyince, çapları buna yetmeyince, halen ilkel dürtülerle yaşamlarını devam ettirdikleri için, en ilkel bazdaki ırkçılık ve din temelli uygulamalarla halkın gözünü kör etmeyi ve oylarını almayı tercih ettiler!

Ülkenizdeki acil çıkış kapılarını bu fotoğraftaki ile karşılaştırın. Eğer benzerlik yoksa, belki de acil çıkış vakti çoktan gelmiştir bu zillet durumdan!.

 

 

 

Post Navigation