Bu yazıyı yazma sebebim ’Teşhir ediyoruz! Ankara Üniversitesi DTCF’nde Halk Bilimi öğrencisi EÇ eski sevgilisine tacizde bulundu.’  Alt başlığı ile bir erkek öğrenciye saldıran kadınların videosunun internette bolca paylaşılması ve tanıdığım kadınların, videoyu ‘ellerine sağlık’ diye paylaşmaları. Ankaradaki bu olay hakkında yeterli ve detaylı bilgim yok ancak burada ‘kadın kaşınmazsa orada ne işi var,’ ‘kadının gece dolaşması ne kadar doğru’ muhabbeti yapmayacağım, zaten daha önceki yazılarımda tavrım ortada (bakiniz). Hiçbir koşul ve gerekçe taciz ve tecavüze bahane olamaz. Türkiyedeki cezalar, iyi hal indiriminden tutun da (karısını öldürmüş ama kravatla gelmiş duruşmalara!),  ‘ ne işin vardı’ diye diye hep kadınları kurban etmek üzerine kurulu. Bu olayin bir yüzü.

Öte yandan, kapalı kapılar ardında olduğu ve toplumsal baskıdan dolayı mağdur gören kadınlardan dolayı, sadece kadınların beyanını esas almak yeterli ve bence biraz da tehlikeli bir norm olmaya başladı. Başka hiçbir ispata gerek yok, kadın iddia etsin yeter.

Canada’da böyle bir olay gerçekleşti bu yakın zamanlarda ve hakim  William Horkins, zanlı Jian Ghomeshi’yi, onu tecavüzle suçlayan 3 kadının iddialarını yetersiz bulup serbest bıraktı. Dışarıda ‘kurbanları cezalandırıyorsunuz’ diyen birçok kişi mahkemeyi protesto etti.

Acaba Canada gibi bir ülkede kadınarın taciz ve tecavüzü normal mı karşılanmaya başlandı? Yoksa adamın  serbest bırakılma sebebi adamın güçlü avukatlara sahip olması, yargıçın önyargılı olması veya Gomeshinin suçsuz olması  mıydı ?

Size garip gelecek ama Gomeshinin suçsuz bulunması dahil, hiçbiri değil.

Esas sebep, iddiada bulunan kadınların hikayelerinin medyada konuştukça ve zamanla değişmesi, ve gerçeğin tamamını anlatmadıklarının ortaya çıkması. Mesela, ‘ tecavüze uğradıktan sonra bir daha yanyana gelmemek için hep uzak durdum’ dedikleri halde çiçek göndermeleri, aşk  mesajları atmaları, telefonla görüşmeleri, tekrar buluşup ilişkide bulunmaları bazı örnekler. B unların hepsini de polis ve mahkeme karşısında bulunduklarında gizlediler ve ancak bu detaylar mahkemenin detaylı araştırma sonucu maillerin ve diğer ayrıntıların incelenmesinden sonra çıktı. Yargıç, S.D isimli iddia sahibi kadınlardan biri için, ‘yakalanmayacağını düşündüğü süre boyunca gerçeklerin yarısısını söylemeye hazırdı’ diye tanımlıyor.

Hakim, seçici bilgi verildiği için hukukun aldatılmaya çalışıldığına ve kurban olduğunu iddia edenlerin inandırıcılıklarını yitirdiklerine karar verdi ve sonradan Ghomeshi serbest kaldı.

Gizleme sebebini, sistemin nasıl yürütüldüğünü bilmediği için gizlediğini söyleyen bir kadına da, ‘sistemin yürümesi için tek yapman gereken çok basit, sadece doğruyu anlat, tam doğruyu’ diye cevap Verdi.

Dikkatinizi çekerim, Ghomeshi suçsuz da bulunmadı, o konuda hiçbir yorum yok mahkeme tarafından, suç ispat edilemediği için Gomeshi serbest kaldı ve yargı sistemi de böyle olmalıdır, suçluluğu ispatlanıncaya kadar herkes suçsuzdur.

Gomeshinin  birkaç ay sonra başka davaları daha var, onları da takip edip yazmaya çalışasağım.

Ankaradaki universiteliye kadınların saldırmasına da bir de bu açıdan bir bakın.

 

Post Navigation