En çok kadın haklarından bahsedip en az saygıyı gösteren bir nesil var. Uygar ülke olmanın bence önemli şartlarından biri, gecenin bir yarısı kadınların eve giderken başıma birşey gelir diye düşünmeden gece geç saatlerde eve gidebilmesidir. İsveçte gecenin bir yarısı arkadaşının evinden veya öğrenci partisinden eve yürüyerek giden kadınları görünce cidden ilk başlarda şaşırmıştım. Zamanla anladım ki, esas uygarlık, rahatça gezebilme, dolaşabilme özgürlüğü. Geceyarısı da olsa, sabaha karşı da olsa.

Katillerin yaptıkları canice. Bunu affetmek imkansız. Öte yandan o canileri linç etmek için internette yazılanları okuyunca bu linç kültüründen, lince hazır kitlelerden cidden korktum. Bu düşman bellediklerini linç edebilmeyi sıradanlaştıran insanlar yarın öbürgün başkasına kendi kafalarına göre linç edemezler diyemem ki!. Bana gene ‘karına kızına bu yapılsa idi ne yapardın’ falan demeyin!. Konuyu kişiselleştirmeyin. Mesele şu: Kabile döneminden kalma suçluyu kendimiz mi cezalandıracağız veya işi ehillerine yetkililerine mi bırakacağız? O lince dahil olan insanlar, yarın öbürgün normal hayatlarına döndüklerinde vicdanları nasıl olacak? O linci yapmak o katledilen kızı geri getirmediğine göre, biz sıradan insanların canileşmesine gerek var mı?

Altını çizerek diyorum, dikkat edin, işkence yapmaktan bahsediyoruz, ölümle bir başka sivil tarafından öldürülmelerinden değil, saatlerde sürecek işkenceden bahsediyoruz. (Bu öldürülmelerini onayladığım manasına gelmez) Yani derisini yüzmek isteyenden tutun da, sigara söndürmek isteyene kadar. E arkadaş, bunu yapıp akşam evladını rahat okşayacak mısın? Bunu yaptın da, herşey çözüldü mü? Dünya daha mı güvenli?

Mersin barosu da bir acayip! Suçluları savunmayacaklarmış. E hani herkesin savunma hakkı meşru idi? Hani evrensel normlar? O kadar hukuk kitabını boşa mı okudunuz siz?

Bu tarz tavırlar, populist olup esas sorunu gözden kaçırıyor. Kamuoyu yasalar değişsin önlemler artsın diye çabalayacağına, işkenceye, avukatların tavrına odaklanıyor.

Allah Özgecen Aslanın tüm günahlarını affeder ve cennetine alır inşallah! Allah rahmet eylesin.

 

Post Navigation